Gjithë Opoja në një vend...

Mirë se vini, regjistrohuni për të qenë aktiv në debatet që zhvillohën në forum.

Opoja forum.

Join the forum, it's quick and easy

Gjithë Opoja në një vend...

Mirë se vini, regjistrohuni për të qenë aktiv në debatet që zhvillohën në forum.

Opoja forum.

Gjithë Opoja në një vend...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    “Bresana” rrëmbeu “Malësorin” në Kodrën e Pajtimit

    avatar
    Admin
    Admin


    Numri i postimeve : 7
    Join date : 04/02/2011

    “Bresana” rrëmbeu “Malësorin” në Kodrën e Pajtimit Empty “Bresana” rrëmbeu “Malësorin” në Kodrën e Pajtimit

    Mesazh  Admin Fri May 06, 2011 7:35 am

    Prizren, 6 maj – Festivali folklorik “Hasi jehon” ka përfunduar të mërkurën mbrëma, organizuar në Kodrën e Pajtimit në Gjonaj të Hasit për të 22-n herë me radhë.
    Juria profesionale në përbërje nga Dilaver Kryeziut, Rexhep Munishi, Sami Piraj, Isen Didajt dhe Xheladin Kastrati me çmimin “Malësori” ka shpërblyer Shoqërinë kulturo-artistike “Bresana” nga Bresana. Shpërblimin “Malësorja” që vlerësohet si çmimi i dytë e mori SHKA “Muharrem e Xhevat Qena” nga Romaja e Hasit, ndërsa çmimin e tretë, përkatësisht “Lahutën” e mori ansambli i Gjilanit. Juria profesionale si këngëtarja më e dalluar me shpërblimin “Nexhmije Hoxha” e nderoi këngëtaren Lidije Pasoma nga ShKA “Zëri i Kosovës” nga Fushë-Kosova.
    Haziz Hodaj, kryetar i SHKA “Malësori”, e cila e organizon festivalin, ka thënë në përfundim të natës së tretë se shpërblimi më i madh i takon publikut, i cili për tri net ishte i mrekullueshëm.”Ia dolëm edhe kësaj radhe ta bëjmë një festival që vlerësohet si nga ekspertët, institucionet e kulturës, ashtu edhe nga publiku”, ka thënë Hodaj.
    Gjithashtu juria ka shpërblyer edhe shumë grupe dhe individë për paraqitje në festival. Gjatë tri ditëve të festivalit u paraqitën më se 15 ansamble nga hapësirat shqiptare.

      Ora është Fri Apr 26, 2024 8:05 am